středa 2. prosince 2015

Jak jsme stánkovaly aneb Qi Baishi by měl radost

Každý správný kreativní člověk by měl tvořit, svá díla propagovat a pak se je snažit i nějak prodat. A není nic lepšího než se vydat na pospas ostravskému slunci a vedru nebo pražskému dešti a zimě, postavit se k stánku a udělat si opravdový průzkum trhu přímo na trhu

Sestřin Play.Ink tentokrát zaujal pořadatele Marketu na Hollaru. Nás zase zaujaly nízké vstupní náklady, tak jsme se rozhodly, že znovu půjdeme s kůží na trh. Pro mě celá akce měla ještě další rozměr, protože jsem se vrátila na místo svých novinářských začátků. Na Hollaru jsem totiž kdysi rok studovala žurnalistiku a získané znalosti mi pomohly i letos. Z dob studií jsem si totiž zapamatovala to nejdůležitější: kde se v budově nacházejí toalety.Celý týden před akcí se listopadové počasí překonávalo v teplotních rekordech, bohužel v den marketu už mu nestačily síly a znatelně se ochladilo. Dokonce nás i postrašilo pár kapek, což v případě, že chcete prodávat papírové zboží není úplně to pravé. Na druhou stranu snížením své tělesné teploty na nezbytné minimum mi vyřešilo rozpory s přítelem ohledně topení v naší domácnosti. Po celodenním postávání v zimě mi totiž snad i při 18 stupních připadalo, že je doma vedro. 

Z dosavadních akcí, kterých jsme se účastnily, to byla opravdu naše nejpovedenější prezentace. Pořadatelé nám připravili velmi hezký stánek ze dvou tmavohnědých dřevěných přepravek, úplně ideální velikosti pro naše přáníčka. Hned na začátku akce k nám přišel i jeden umění znalý pár, který rozpoznal sestřinu inspiraci u slavného čínského malíře a prohlásil: Qi Baishi by měl radost. To nám samozřejmě udělalo také radost, kterou vzápětí trochu zchladilo pár kapek deště. Všichni kolem postávající pánové nám pak ale ochotně pomohli na tu chvilku schovat stánek.Hudba hrála, svařák se popíjel po litrech a bylo vykouřeno tolik cigaret, jako kdyby to byl poslední den před plošným zákazem kouření. My jsme se ale podílely na této zábavě jen pitím svařáku a občasným pohupováním do rytmu hudby, což nám při zpětném pohledu mohlo pár zákazníků odstrašit. Rozhodně ale ne všechny!

Úspěch slavily sestřiny tušové malby a kolekce přání. Náhodní kolemjdoucí oceňovali i naše copywriterské umění: soubor přání s názvem Tuším tuš nebo okouzlující grafiku Roztockou švestku, která se ukázala býti meruňkou či Antistresový zajdalenský set. 
Stánky okolo stály za to. Nádherně připravený a do detailu propracovaný Isis, kde se prodávaly náušnice z minerálů v dubových krabičkách a mýdýlka s olejíčky, oprávněně přitahoval největší davy. Vedlejší Page Five zase zaujal sběratele designových publikací. Nám se nejvíc líbil typografický kalendář, který hned na první straně přesně vystihl naše zájmy: Words have meaning, type has spirit. The combination is spectacular. Paula Sher . Také Plevel + slavil zasloužený úspěch: nádherné originální kytice, plus koláče a skvělý bylinkový čaj způsobily, že peníze zůstaly v oběhu :DAsi bych nemohla prodávat u stánku denně, ale jednou za čas je to to správné vytržení z pohodlného života plného sezení a topení. Abychom si se sestrou opravdu vychutnaly Vánoce, tak si dáme zase takový survival ještě na Dyzajnmarketu. Kdybyste nás tam náhodou nenašli, budeme patrně sedět v kavárně Slavia a aspoň jednou za uherský rok si říkat, jak je ta práce v kanclu vlastně fajn.

2 komentáře:

  1. Život plný sezení a topení mě dostal. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mě bohužel taky, ale do svých okovů :( Děkuju Evi za dočtení až nakonec :D

      Vymazat