pondělí 17. dubna 2017

Tři hodiny v Brně

„Cesta z Prahy do Brna zdá se být o hodně delší než z Brna do Prahy,“ říká jedna kamarádka.

Přesto jsme tu dálku překonali v pohodlném vlaku rakouských drah v restauračním voze s rakouskými cenami. Palačinka za 246 Kč, kterou jsme si nedali, nám pak pomohla užít si Brno, když jsme si v místní v Café Placzek dali jednu za 45 Kč. A to jsme ještě přeplatili, jinde v Brně je nabízeli za 29 Kč.

Místo, kde se schová všechno

Než jsme ale začali poznávat krásy starého města, stáli jsme před nelehkým úkolem: zanechat zavazadla v úschovně. Tento prostor v Brně je strategicky umístěn na nástupišti. Kdokoli, kdo tedy ucítil potřebu, mohl zaskočit do úschovny a zanechat tam své přebytečné zavazadla tělesné tekutiny. Dle zápachu je takové využití úschovny mezi brněnskými občany velmi populární. Nu což, zavazadla jsme tedy umístili do skřínek v takové výšce, aby pro člověka průměrného vzrůstu nebylo možné je omočit. Kdyby se to někomu povedlo, vyžadovalo by to stupínek či žebřík a spoustu zlomyslnosti.

Po tomto zážitku, kdy naše očekávání klesla tak nízko, že už je bylo možné jen překonat, jsme vyrazili do ulic.

Turisté Lidé v ulicích

„Och, jak roztomilé, v pátek v 15:00 jsou ulice a kavárny plné života. Asi končí před víkendem v práci dříve,“ chtělo se mi zvolat, než mi došlo, že není pátek ale středa a ti lidé v ulicích rozhodně nebyli turisté. V Brně si umí užívat života.

K čemuž přispívají i pěší zóny. Člověk zjistí, jak mu překáží ten ruch přeplněných pražských ulic se všudypřítomným provozem a turisty v momentě, kdy se toulá uličkami lákajícími ke spočinutí. „Nemusela jsi jim říkat, že už mám v sobě celou flašku,“ zaznělo mezi dvěma kamarádkami na vedlejší lavičce v Biskupském dvoře, než vyrazily k další… lavičce.

Zatímco můj moderního umění milovný přítel zamířil do Moravské galerie, já jsem se jala poznávat kavárny, které chci navštívit příště. Určitě nevynechám kavárnu Momenta a konečně snad i zažiju i něco kulturního a uvidím expozici o Velké Moravě v Moravském zemském muzeu.


Brno, těš se! 

PS: Určitě čtenáři nedočkavě čekají, jak to dopadlo s úschovnou při vyzvednutí zavazadel. Po vnitřních mukách a rozervanosti jsme se nakonec rozhodli si zavazadla vyzvednout. Jelikož nás ještě čekala 5hodinová noční cesta autem do Rakouska, využili jsme neformální prostředí úschovny k převlečení do pohodlnějších kalhot  tepláků. Co ale náhoda nechtěla, jediní dva asijští turisté v celém Brně, vešli do naší úschovny a bez špetky empatie, nedbajíce na naši přítomnost a nervózní přešlapávání, si tam začali přehazovat věci. My jsme se ale nevzdali a díky naší odvaze a odhodlání jsme do Rakouska dojeli v teplácích.

… and a brickwall. Módní blogerka nejsem, jak jste si již určitě všimli, ale neodolala jsem, když jsem v jednom z hlavním měst hipsterismu (Berlín, Budapešť, Brno).Palačinka za 246 Kč (rakouské dráhy). Palačinka za 45 Kč (Brno, Café Placzek).


Biskupský dvůr.


Květy v ulicích.


Citáty na zdech.


Taiwanská restaurace? Aneb odpověď na otázku: Co máte v Brně, co my v Praze ne?


Café Momenta. Čekám na ten správný moment, kdy se do ní vypravím.

Kanály jsou v Brně obzvlášť živé.

Stejně jako úschovny.

Žádné komentáře:

Okomentovat